Ogrodowy spektakl świetlny

Gdzie najlepiej spędzać letnie wieczory? We własnym ogrodzie wśród słodkich zapachów kwiatów i nastrojowego światła, jakie zapewnią ci dobrze dobrane lampy. To właśnie one umożliwiają wspólne przesiadywanie nocą i biesiadowanie z przyjaciółmi. Oto kilka wskazówek jak odpowiednio do ogrodu dobrać oświetlenie zewnętrzne. 

Z pozoru wydaje się, że zainstalowanie lamp ogrodowych to nic skomplikowanego i można zostawić tę czynność na koniec urządzania się w nowym miejscu. Nic bardziej mylnego. Wiele bowiem zależy od tego, na jaki rodzaj zasilania się zdecydujemy i które partie zewnętrzne chcemy oświetlić. Niektórych miejsc nie będziemy odwiedzać po zmroku, a inne wręcz przeciwnie. Warto więc już zawczasu przemyśleć całą kompozycję.

Baśniowy efekt
Kto powiedział, że oświetlenie ogrodowe musi być nudne i czysto praktyczne. Jeśli chcesz nadać swoim zielonym zakątkom odrobinę fantastyczny klimat postaw na światło magiczne. Chodzi o nieoczywiste rozwiązania, które coraz częściej serwują nam projektanci. Na rynku znajdziesz więc świecące kule pływające po powierzchni wody; małe żarówki oplatające konary drzew i krzewów czy reflektory podwodne. Do tego możesz użyć barwnych festonów świetlnych czy lamp naftowych, które sprawią, że twoje ogrodowe przyjęcia przejdą do historii.

Wszystko zależy od punktu świecenia
Baśniowe efekty są oczywiście dodatkiem, ponieważ na co dzień warto użyć lamp zewnętrznych w bardziej funkcjonalny sposób. Zastanów, które partie ogrodu wymagają podświetlenia nocą. Chodzi np. o wjazd, ścieżkę do drzwi wejściowych czy taras. W niektórych wypadkach nie musisz używać oświetlenia o dużej mocy, równie dobrze sprawdzą się punktowe źródła światła, które wystarczy zainstalować przy każdym stopniu schodów lub wzdłuż drogi. Jeśli chodzi o podjazd, warto postawić na płaskie lampy, które wbudowuje się w nawierzchnię tak, że można po nich swobodnie jeździć autem. Przed zakupem upewnij się, że obudowy posiadają dużą wytrzymałość na nacisk. Równie ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie drogi odbitym od roślin światłem tak, że nisko umieszczone lampy kieruje się na zieleń a na drodze powstaje łagodna, barwna poświata. Mocniejsze lampy umieszczaj na tarasie lub altanie, ponieważ w tych miejscach potrzebujemy zazwyczaj więcej światła. Jednak w każdym z tych przypadków chodzi o to, żeby lampa oświetlała, nie oślepiała. Nie przesadzaj więc z mocą żarówki, gdyż spędzanie czasu w tak intensywnie oświetlonym miejscu stanie się uciążliwe. Koniec końców ogród ma być przestrzenią wytchnienia.