Oświetlamy ogród

Urządziłeś właśnie swój nowy ogród sadząc kwiatki i drzewka, jednak wciąż ci czegoś brakuje? Sądzisz, że przydałoby się coś jeszcze, co uczyniłoby twój ogród bardziej klimatycznym? Postaw na oświetlenie ogrodowe, które sprawi, że twój ogród będzie prezentował się wyjątkowo oraz umożliwi ci wieczorne przesiadywanie na zewnątrz z bliskimi przy kolacji i lampce wina.

Jeśli chcesz, żeby twoja zielona przestrzeń była urokliwa i z charakterem szczególnie wieczorową porą, warto dobrze zaplanować dobór odpowiednich lamp. Wszystko będzie zależeć od efektu, jaki chcesz osiągnąć, dlatego lepiej udać się do sklepu po ówczesnym zaplonowaniu wystroju ogrodu. Nie chodzi o to, aby mieć szczegółowy projekt, jednak warto wcześniej zastanowić się co chcemy oświetlić, jaką atmosferę ma mieć ogród, jaki rodzaj zasilania nas interesuje oraz ile chcemy wydać. Pamiętaj, że właściwie wybrane lampy zewnętrzne są tak istotne jak rośliny i reszta wyposażenia ogrodowego.

Z czego możemy wybrać?
Rynek jest przesycony różnymi rodzajami lamp od stylu vintage do nowoczesnego minimalizmu, od lamp wysokich do niskich, od stojących do wiszących. Ważne jest, aby styl lamp pasował do całości aranżacji a więc nie tylko do roślin i ogródka, ale przede wszystkim do domu. Jeśli twoje mieszkanie przypomina współczesne, proste i funkcjonalne projekty, lepiej postawić na nowoczesny design i prostotę a nie retro latarnie. W ten sposób nie zakłócisz harmonii całości a oświetlenie dopełni pożądany charakter. Pamiętaj również o odpowiednim dobraniu barwy światła. Zimne oświetlenie nie będzie pasować do ciepło i swojsko urządzonego ogrodu, tak samo jak ciepłe nie będzie dobrze komponować się ze stylem nowoczesnym.

Montaż lamp ogrodowych
To, gdzie znajdą się nasze lampy zależy od tego jaki rodzaj zasilania wybierzemy. Jeśli chcemy podłączyć reflektory zasilanie elektrycznością, wówczas trzeba dokładnie przemyśleć ich instalację. Reflektory takie dają piękne efekty i silny strumień światła, jednak wymagają okablowania i podłączenia do gniazdka, co wiąże się z odpowiednim przeprowadzeniem instalacji elektrycznej. Jeśli sytuacja wymagałaby od nas przekopania urządzonego już ogrodu, lepiej postawić na lampy solarne, które zasilane są energią słoneczną. Tego rodzaju oświetlenie nie wymaga okablowania, można więc je spokojnie przemieszczać bez szkody dla roślinek. Niezależnie jednak od wyboru źródła energii naszych lamp, warto pomyśleć o ich zabezpieczeniu przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią oraz zwierzętami.