Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do ogrodu?

Dla wielu z nas własny dom z ogródkiem to największe życiowe marzenie. Kiedy już więc osiągamy to, czego zawsze pragnęliśmy chcemy o to szczególnie zadbać. Po prostu, chcemy żeby nasza zielona przestrzeń była wyjątkowa i piękna. Jak więc osiągnąć upragniony efekt bez zbędnych wydatków? Przede wszystkim pamiętać o tym, że wisienką na torcie jest w tym wypadku oświetlenie. Oto seria porad, które pomogą ci stworzyć niepowtarzalny efekt.

Urządzając się w nowym ogrodzie trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Planowanie powinno odbyć się przed jakimikolwiek działaniami, ponieważ w innym razie skończy się to wykopywaniem zasadzonych już roślin. Trzeba przemyśleć jaką funkcję ma spełniać ogród, jak dużo roślinności ma się w nim znajdować oraz jakiego rodzaju oświetlenie ma się w nim znajdować.

Odpowiedni podział przestrzeni
Chcąc funkcjonalnie i estetycznie zaprojektować ogród należy podzielić go na kilka stref: reprezentacyjną, użytkową, wypoczynkową, do zabawy, do aktywności i sportu. Dużo? Wbrew pozorom wcale nie potrzebujesz ogromnej przestrzeni, wystarczy w przemyślany sposób rozmieścić poszczególne strefy i tak np. ta użytkowa powinno zawierać miejsce na garaż, szopkę na narzędzia, mały ogródek warzywny lub sad. Oczywiście nie chodzi, aby umieścić tam wszystkie te elementy, wszystko zależy od tego, czego chcesz i potrzebujesz. W strefie wypoczynkowej można zbudować altanę, postawić ławkę lub rozwiesić hamak. Dla dzieci można wyodrębnić miejsce do gry z mini placem zabaw a dla siebie przestrzeń aktywności z mini boiskiem lub placykiem do jogi. Widać więc, że ogród może posiadać wiele funkcji. Każda wydzielona sfera wymaga właściwego oświetlenia tak, aby mogła służyć swoim celom.

Istotne kwestie
Udając się na zakupy po upragnioną lampę, warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach, które zagwarantują udane łowy. Przede wszystkim zwracaj uwagę na materiał wykonania, ponieważ lampy ogrodowe muszą być odporne na korozję, zużycie i zniszczenie. Równie istotna jest estetyka, która sprawi, że nasz zielony azyl będzie wyjątkowy. W tej sytuacji warto dobierać oświetlenie tak, aby pasowało do charakteru i atmosfery ogrodu. Jeśli więc planujesz nowoczesną i minimalistyczną aranżację, wiejskie lampy nie będą dobrym wyborem. Ostatnim czynnikiem jest przeznaczenie, ponieważ nie każda lampa sprawdzi się przy podświetlaniu wjazdu. Na rynku spotkasz lampy wiszące, stojące, reflektory i kinkiety. Najlepiej jeśli różne rodzaje lamp będą pochodzić z jednej kolekcji, co pozwoli zachować harmonię dekoracyjną.