Wybieramy lampy ogrodowe

Ogród wokół naszego domu jest szczególnie ważnym miejscem. Poza jego funkcjonalną i praktyczną rolą, dochodzi jeszcze aspekt relaksacyjny. Jest to w końcu nasz azyl, nasze miejsce wytchnienia, gdzie spędzamy miło czas z najbliższymi. Nic więc dziwnego, że kwestie reprezentacyjne i dekoracyjne są niezmiernie istotne w projektowaniu terenów zielonych. Odpowiednio dobrane oświetlenie jest w tym wypadku jednym z najistotniejszych zadań.

Chcąc zaprojektować ogród marzeń musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Warto już zawczasu zadecydować, jakiego rodzaju oświetlenie chcemy zainstalować w ogrodzie. Czy zaprojektowany raz ogród ma być spójną całością na stałe czy też lubimy raz na jakiś czas przearanżować zastane układy? Instalacja elektryczna wymaga odpowiedniego rozprowadzenia kabli i wprowadzenie późniejszych zmian wiąże się z przekopywaniem zieleni, podczas gdy lampy solarne można dowolnie przestawiać, ponieważ nie posiadają one okablowania. Jeśli już wybierzesz odpowiedni system, możesz zastanowić się nad estetyczną rolą oświetlenia. 

Lampy i ich funkcja dekoracyjna
Dobranie lamp ogrodowych jest tak samo istotne jak oświetlenie wewnątrz domu. Odpowiednio dobrane może diametralnie odmienić atmosferę naszego zielonego azylu. Wszystko zależy od tego, jakie efekt chcesz osiągnąć – bardziej spektakularny, vintage czy tajemniczy? Ostatnim trendem są lampy stylizowane na retro latarnie, które przenoszą nas do filmów z dawnych lat. Najpopularniejsze są te, które wyglądają jak lampy, wymagające rozpalenia w nich ognia, choć teraz oczywiście są to rozwiązania elektryczne. Nie mienią się jednak ostrym, sztucznym światłem. Efekt jest tak dopracowany, ze mamy wrażenie jakby we wnętrzu mienił się ciepły ogień. W ten sposób nadasz swojej zewnętrznej przestrzeni romantycznego uroku. Możesz również zastosować kinkiety, które oświetlą strategiczne miejsca w estetyczny i delikatny sposób.

O czym warto pamiętać?
Przede wszystkim o tym, że na pierwszym miejscu powinniśmy myśleć o funkcjonalności i praktyczności. Czasem łatwo dajemy uwieść się pięknie wyglądającym lampom, które w naszej przestrzeni nie będą ani ładne ani wygodne. Musimy dokładnie przeanalizować rozmieszczenie, montaż i wytrzymałość. Czy lampy będą blisko terenów wodnistych? Wówczas muszą być odporne na wilgoć. Czy zależy nam na oszczędności? To już zależy od tego jak długo i jak często lampy będą się świecić – nie zawsze bowiem żarówka energooszczędna będzie dobrym wyjściem z jej długością rozpalenia. Te praktyczne wskazówki pozwolą osiągnąć ci pożądany dekoracyjny efekt bez zbędnych kosztów i trudności.