Efekty świetlne w twoim ogrodzie

Dzisiejsze lampy ogrodowe nie posiadają wyłącznie praktycznych właściwości. Projektanci stworzyli modele, które zamienią twój ogród w bajkowy zakątek. Różnego rodzaju obudowy, regulowana poświata, barwa i intensywność światła potrafią przytulnie rozświetlić mrok oraz nadać wyjątkowej urody twojej zielonej przestrzeni.

Oczami wyobraźni twój ogród wygląda już jak wyjęty z baśni? Zanim popuścisz wodze fantazji lepiej na spokojnie zaplanować działania. Jeśli np. zasadziłeś już kwiaty i wykopałeś oczko wodne, rozprowadzenie instalacji elektrycznej może okazać się trudne. Dlatego warto wcześniej pomyśleć o tym, które miejsca wymagają mocnego oświetlenia, które tylko łagodnego wydobycia detali, a które mają prowadzić do konkretnego celu.

Taras i altana
Przestrzeń zewnętrzną, w której będziemy spędzać dużo czasu wieczorami, jak altana i taras, lepiej oświetlić tak, jak pomieszczenia w domu. Dobrze sprawdzą się więc lampy umieszczane nad głową, rzucające światło z góry. Pamiętaj jednak, że moc żarówki nie powinna być za wysoka, gdyż w przeciwnym razie będzie nas oślepiała. Chodzi o to, żeby lampy skutecznie rozpraszały mrok i dawały duże pole widzenia. Na małym tarasie w tej roli świetnie sprawią się kinkiety. Warto w tych miejscach postawić również na oświetlenie bardziej dekoracyjne jak przenośne lampiony czy świece, które podczas posiadówek z bliskimi nadadzą bardziej przytulną i intymną atmosferę.

Oświetlony widok
Z tarasu bądź altany widok rozpościera się na resztę ogrodu. Ważne jest więc, aby ładniejsze kompozycje i efektowne rośliny były delikatnie oświetlone. Tutaj można zaplanować iście bajkową scenerię poprzez użycie nieoczywistych i ciekawych rozwiązań. Wystarczy jeśli skierujesz snop ostrzejszego światła na wybrany element tak, aby osiągnąć kontrast światłocieniowy. Ponadto możesz zakupić świecące donice czy meble lub lampy, które będą pływać po powierzchni wody oczka wodnego. Możesz też skierować źródło światła tak, aby na ścianie domu odbijały się kontury rzeźby bądź krzewów. Równie spektakularnie prezentują się festony kolorowych żarówek oplatające konary drzew. 

Plątanina kabli
Jeśli twój ogród jest już zagospodarowany przez roślinność nie warto montować oświetlenia zasilanego elektrycznie, ponieważ wówczas trzeba przekopać teren, aby ukryć kable. Warto zatem zainwestować lampy solarne, które zasilane są energią słoneczną dając wystarczające światło i które można swobodnie przemieszczać. Jest to wygodne rozwiązanie, tym bardziej, że obecnie na rynku można spotkać coraz ciekawsze modele i projekty.