Oświetlenie ogrodowe

Urządzając swój wymarzony ogród nie możesz zapomnieć o odpowiednim oświetleniu, bez którego twoje wysiłki projektowe pozostaną niezauważone. Dobrze dobrane lampy sprawiają bowiem, że twój ogród będzie prezentował się wyjątkowo a twoi goście i rodzina będą czuć się w nim wspaniale. Oto krótki poradnik jak wybrać właściwe oświetlenie ogrodowe.

Mogłoby wydawać się, że to zwykła błahostka jednak zakup odpowiednich lamp na zewnątrz ma równie duże znaczenie tak, jak w przypadku wnętrz. Należy brać pod uwagę wiele czynników i wiedzieć o jaki efekt nam chodzi – ciepły, tajemniczy a może romantyczny. Poza samą barwą trzeba jeszcze pamiętać o tym jak i kiedy lampy będą używane, co jest niezmiernie istotne jeśli chodzi o wygląd i montaż. Pamiętaj, że nie musisz kupić takich samych lamp, aby skomponować oświetlenie ogrodu. Baw się możliwościami!

Przy wodzie i na chodniku
Choć estetyka naszego ogrodu jest niezwykle istotna, warto mieć na uwadze kilka praktycznych rad, które pomogą uniknąć ci niepotrzebnych usterek i kosztów. Wszystkie lampy przeznaczone do montowania na zewnątrz powinny mieć wysoką klasę szczelności, co wiąże się z tym, że są one wówczas zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Jest to szczególnie ważne, jeśli lampy będą montowane blisko zbiorników z wodą. Innym, równie popularnym rozwiązaniem wymagającym ostrożności jest ustawianie słupków oświetleniowych wzdłuż chodnika, prowadzącego do posesji. W tym wypadku pamiętaj, aby słupek był wykonany ze stali nierdzewnej. Możesz wykorzystać tu żarówki zarówno ledowe, jak i halogenowe. Warto zamontować czujnik ruchu tak, żeby światło włączało się wówczas, gdy będzie to konieczne. 

Podjazd, ganek i elewacja
Chcąc oświetlić podjazd, warto zastosować oprawki najazdowe, które są szczelnym i odpornym rozwiązaniem, wytrzymałym na duże naciski. Wówczas montujemy oprawki w podłożu, ponieważ ich położenie musi być odporne na kontakt z wodą. Zazwyczaj odporność ta musi być większa niż w przypadku kinkietów stosowanych w elewacji budynków. Zwracaj uwagę na wrażliwość na nacisk i wybieraj te, których wytrzymałość sięga 1000 kg. W ten sposób unikniesz ewentualnych uszkodzeń. Przy oświetleniu ganku warto zainstalować kinkiety ogrodowe, które montuje się w bliskiej odległości od furtki i drzwi. Można je również zamontować w formie naściennej tak, aby oświetlały domofon, ułatwiając korzystanie z tego urządzenia. Chcąc oświetlić całą posesję najlepiej zdecydować się na zestaw dobrze dopasowanych reflektorów.