Wybieramy stojące lampy ogrodowe

Kiedy już postawimy nasz wymarzony dom na naszej upragnionej działce pozostaje jeszcze urządzenie ogrodu. Niejednokrotnie okazuje się, że jest to zadanie równie trudne co urządzenie wnętrza, tym bardziej, że dzisiaj możliwości jest tak wiele. Już same wzory, kolory, kształty i style, nie wspominając o rodzaju zasilania, przyprawiają o mały zawrót głowy. Jak więc wybrać? Najlepiej zawczasu odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki charakter ma mieć mój ogród? Ma być praktyczny i funkcjonalny czy dekoracyjny a może ma łączyć wszystkie funkcje? My wiemy na pewno, że jeśli marzysz o wyjątkowym ogrodzie, warto postawić na lampy stojące.

Stojące lampy są zwyczajnie najpiękniejsze i niestety żaden kinkiet i reflektor nie osiągnie równie spektakularnych efektów dekoracyjnych. Nieważne jaką wielkość, kształt, materiał czy rodzaj zasilania wybierzesz, stojące lampy sprawdzają się wszędzie tam, gdzie innego rodzaju oświetlenie nie może znaleźć zastosowania. Można je umieścić wszędzie, sprawiając, że ogród będzie wyglądał wyjątkowo – wzdłuż alejek, przed wejściem do domy czy przy altanie.

Typy lamo stojących
Rynek oferuje bardzo wiele rodzajów oświetlenia zewnętrznego i ciężko wyliczyć wszelkie odmiany. Wszystko bowiem zależy od stylu ogrodu i tak możesz znaleźć lampy retro, wiejskie, nowoczesne, stylizowane i minimalistyczne. W sytuacji, gdy zależy nam na delikatnym oświetleniu warto wybrać niskie lampy stojące. Mają one najczęściej formę słupka, które ustawione wzdłuż dróżki będą oświetlać jej ciąg. Wyższe lampy mogą zostać tak ustawione, aby mocno oświetlały konkretny element lub wybraną strefę ogrodu.

Rodzaj zasilania
Już na etapie wstępnego projektowania warto pomyśleć o tym, jaki rodzaj zasilania nas interesuje – elektryczne czy solarne? Pierwsze rozwiązanie wymaga budowy całej instalacji, podczas gdy drugie czerpie energię ze słońca. Warto również wziąć pod uwagę takie udogodnienia jak czujniki ruchu oraz czujniki zmierzchowe. Cena takich lamp może być nieco wyższa, jednak są one zdecydowanie bardziej energooszczędne, tak więc inwestycja zwróci się z czasem. Niezależnie od rodzaju zasilania warto postawić na oświetlenie LED, które również pozwoli nam zaoszczędzić na energii. Lampy typu LED są tak trwałe, że potrafią wytrzymać nawet do 20 lat a dodatkowo świecą bardzo nastrojowym światłem. Jeśli więc marzysz o oryginalnym i uroczym ogrodzie postaw na stojące lampy, które sprawią, że chętniej będziesz spędzać czas w swoim zielonym azylu.