Planujesz zakup LED'ów? Oto, co musisz wiedzieć

Przymierzając się do zakupu oświetlenia LED warto wiedzieć coś więcej na temat tej technologii. Powszechnie wiadomo, że lampy ledowe mogą pracować nawet 100 000 godzin. Niewiele mówi się jednak o warunkach, które musimy zagwarantować naszej nowej lampie. Jeśli nasz dom posiada przestarzałą instalację elektryczną, to lepiej zrezygnujmy z zakupu lediów. Dość tego straszenia, zapraszamy do lektury!

Przeznaczenie

Na początku musisz ustalić, jakie przeznaczenie czeka Twoje nowe oświetlenie. Jeśli ma znajdować się w salonie lub kuchni, to warto wybrać modele o neutralnej barwie światła. Jeśli planujemy remont pokoju młodzieżowego lub korytarza, to lampy o barwie ciepłej (2700 - 3500 K) będą najlepszym wyborem. Istotny jest też gwint. Możesz pozostać przy standardowym E27, choć zaleca się wymianę na E14 lub nawet MR16(12 volt).
 

Ile lumenów?

Nie możesz po prostu wejść do sklepu, wybrać lampę i wyjść. Musisz zapoznać się z jej charakterystyką i właściwościami. Im większe pomieszczenie, tym większą lampę potrzebujesz. Żarówki LED dają 46 lumenów na wat, dlatego jeśli chcesz oświetlić salon o powierzchni 20 metrów kwadratowych, potrzebujesz światła o mocy 27W, co da w przybliżeniu 1260 lumenów. Tradycyjna żarówka 100W daje 1530 lumenów. Oszczędność jest zatem widoczna.
 

Wybierz najlepszych!

Nie szukaj tanich lamp, bo będziesz sobie pluć w brodę. Wybierz prestiżowy sklep, który zajmuje się tylko oświetleniem. Dzięki temu masz pewność, że nie zostaniesz wpuszczony w maliny, a proponowane lampy będą z wysokiej półki. Pamiętaj, że oświetlenie LED jest bardzo drogie, dlatego traktuj ten wydatek jako inwestycję, która zwróci się po kilku latach.