Strona startowa inteligentny dom   O naszej firmie System automatyki D2000 MiniDo - sterownik rolet, bram i oświetlenia Dane kontaktowe

W TYM DZIALE PRZEDSTAWIAMY
OPISY PODSTAWOWYCH URZĄDZEŃ STERUJĄCYCH
 
 Wybierz temat:
 
 
D2000 - opis systemu

Moduły podstawowe

Akcesoria sterujące

Akcesoria wykonawcze

Przykłady zastosowań

Program Condor

wyłączniki
wyłącznik pojedynczy


wyłącznik podwójny
Standardowe wyłączniki prądowe

W większości przypadków do sterowania systemem, używa się standardowych wyłączników elektrycznych, z tą różnicą, że są to wyłączniki monostabilne (schodowe), czyli takie, które przy naciśnięciu przycisku - zwierają obwód i rozwierają go, gdy przycisk puścimy.

Jedyna różnica polega na tym, że zamiast przewodów zasilających, podłączamy do styków wyłącznika przewody sygnalizacyjne.

Oczywiście taki wyłącznik, w systemie automatyki otrzymuje wiele funkcji, np. jedno naciśnięcie - zapali światło, drugie - zgasi, dłuższe przytrzymanie rozjaśni lub ściemni oświetlenie, lub też przycisk uruchomi całą scenę świetlną lub bardziej skomplikowany scenariusz.

wyłącznik wieloprzyciskowy

wyłączniki kilkuprzyciskowe
Wyłączniki wieloprzyciskowe (panele)
W niektórych miejscach, ilość wyłączników jest tak duża, iż gdyby zainstalować tam powyższe, zwykłe wyłączniki, musielibyśmy umieścić na ścianie cały ich rząd.
Najlepszym przykładem, jest salon, w którym mamy oświetlenie górne, kinkiety, podświetlenie kominka i niekiedy podświetlenie gablot lub barku.
Tyle obwodów wymaga kilku podwójnych wyłączników, a do tego dochodzą jeszcze.. rolety!
Zamiast instalować całą baterię takich wyłączników, możemy zainstalować np. 2 panele ośmio przyciskowe - jeden do wszystkich rolet, a drugi do oświetlenia.
Pokazane panele, 5 i 8 przyciskowe, mają możliwość wymiany podkładu, tak więc można je dostosować kolorystycznie do wystroju wnętrza oraz w dowolny sposób oznakować lub opisać.
Dodatkowo, posiadają wbudowane diody, które można wykorzystać do sygnalizacji stanu systemu.
pilot uniwersalny rc9500

piloty uniwersalne lcd
Piloty uniwersalne
Do sterowania pracą systemu, można wykorzystać piloty uniwersalne, z dotykowym ekranem LCD.
Piloty te, pozwalają sterować zarówno systemem automatyki domu, jak również, całym sprzętem RTV.
W pilotach, można wykorzystać domyślne ustawienia i kody urządzeń, jak i całkowicie od nowa zbudować własne MENU.
Zastosowanie tych urządzeń, w znacznym stopniu zwiększa możliwość sterowania systemem, ponieważ pozwalają one na tworzenie "wirtualnych" wyłączników, którym można przypisać dowolne funkcje.
Na każdej stronie MENU można zmienić sposób działania wbudowanych przycisków i ich przeznaczenie, aby np. móc zmienić głośność lub program w telewizorze, przyciemnić światło - bez potrzeby tworzenia dodatkowych przycisków w MENU.
Możliwość układania makr, pozwala na przypisanie jednej ikonie MENU, całego szeregu komend, sterujących automatyką i sprzętem RTV.
wyłącznik zmierzchowy
Wyłącznik zmierzchowy
Wyłącznik zmierzchowy, jest jednym z podstawowych elementów sterujących systemem automatyki.
Według jego wskazań, system będzie automatycznie wykonywał działania, związane z porą dnia lub też zmieniał ustawienia sposobu działania poszczególnych obwodów.
W wielu przypadkach stosuje się kilka takich urządzeń, w celu umożliwienia reakcji systemu, przy różnym poziomie oświetlenia dziennego.
kontaktron
Czujka magnetyczna - kontaktron
Tania i bardzo istotna czujka, zalecana do wykorzystania w systemie, potocznie nazywana kontaktronem. Składa się z dwóch elementów: kontaktronu i magnesu. Czujki tego typu stosuje się w oknach, drzwiach, włazach, itp., skąd przekazują informację, że konkretne drzwi/okno zostały otwarte. Można je zastosować, zarówno do zapalanie światła po otwarciu drzwi, jak i wyłączania grzejników po otwarciu okna.
czujka ruchu
Czujka ruchu
Czujki pasywnej podczerwieni, pozwalają na pełną automatyzację zadań, bez potrzeby ręcznego sterowania systemem np. oświetleniem. Można wykorzystać do tego, np. czujki systemu alarmowego.
W chwili, gdy czujka wykryje ruch, załącza przypisany do niej obwód/obwody elektryczne na określony czas, np. 2 min. Jeżeli w tym czasie nastąpi ponowne wykrycie ruchu, czas zostaje naliczany od nowa, co zapobiega miganiu świateł, a przy braku ruchu - wyłącza obwód po ustalonym czasie. Czujki mogą załączać różne obwody, np. pompę ciepłej wody, po wykryciu ruchu w domu.
czujnik dymu

czujnik gazu
Czujniki dymu i gazu
Dosyć istotne rodzaje czujek, zwłaszcza dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.
Czujki te powinny przekazywać informacje o zagrożeniu, zarówno do systemu alarmowego – w celu powiadomienia np. odpowiednich służb i zaalarmowania domowników, jak też do systemu automatyki, np. w celu wykonania określonych czynności minimalizujących zagrożenie.
Np. w przypadku wykrycia gazu, zamknięcie głównego zaworu gazu oraz wyłączenie wszystkich obwodów elektrycznych (w nocy pozostawienie jedynie wybranych obwodów oświetleniowych), otworzenie klapy dymowej, jeżeli jest zainstalowana, itp.
Wykorzystanie tych elementów jest bardzo wskazane, gdy w domu pozostają na jakiś czas bez opieki dzieci lub też osoby starsze i schorowane, które albo nie będą wiedziały jakie czynności należy podjąć przy konkretnym zagrożeniu, albo też nie będą potrafiły wykonać ich fizycznie.
czujnik wilgotności gleby
Czujnik wilgotności gleby
Pozwala na monitorowanie wilgotności gleby. Przydatny do automatyzacji podlewania trawnika lub ogrodów.
Ze względu na dużą bezwładność, warto jest dołączać czujnik opadów deszczu, powodujący natychmiastowe przerwanie nawadniania, w chwili gdy zacznie padać deszcz.
czujnik deszczu
Czujnik opadów deszczu
Szybka reakcja na padający deszcz. Informacja dostarczona do systemu z tego czujnika, może zatrzymać zraszacze trawników oraz np., pozamykać okna wyposażone w siłowniki lub opuścić rolety, itp.
Powyżej przedstawiono najpopularniejsze rodzaje urządzeń sterujących, stosowanych w systemie.

Jednak do celów sterowania, można wykorzystać każdy rodzaj wyłącznika (np. mechaniczne), pod warunkiem, że jego zadziałanie powoduje zmianę stanu (NO/NC) na stykach wyjściowych.