Strona startowa inteligentny dom   O naszej firmie System automatyki D2000 MiniDo - sterownik rolet, bram i oświetlenia Dane kontaktowe

W TYM DZIALE PRZEDSTAWIAMY
OPISY PODSTAWOWYCH URZĄDZEŃ WYKONAWCZYCH
 
 Wybierz temat:
 
 
D2000 - opis systemu

Moduły podstawowe

Akcesoria sterujące

Akcesoria wykonawcze

Przykłady zastosowań

Program Condor

wyłączniki

     Najprostszymi i najczęściej występującymi elementami wykonawczymi systemu automatyki,
     są oczywiście bezpośrednie obwody elektryczne: oświetlenia, gniazd, ogrzewania elektrycznego,
      itd., Jednak w wielu przypadkach, jesteśmy zmuszeni zamontować dodatkowe urządzenia,
     które pozwolą nam, na wykonywanie zadań mechanicznych

     Poniżej przedstawiamy najbardziej typowe urządzenia wykonawcze, współpracujące w domu,
     z systemem automatyki.napęd termiczny, głowica termoelektryczna


Napęd termiczny (głowica termoelektryczna)

Napędy termiczne, służą do bezpośredniego sterowania obiegiem ciepłej wody w grzejnikach lub obwodach ogrzewania podłogowego, pozwalając na automatyczne sterowanie temperaturą.
Napędy te, zastępują typowe termostaty grzejnikowe i realizują zadania, ułożone w programie systemu, według wskazań czujnika temperatury TEMP.
Napędy te charakteryzuje bezwładność zadziałania (ok. 90-120s na pełne otwarcie lub zamknięcie). Mogą być sterowane napięciem 230 lub 24V.

elektrozawór co, elektrozawory
Elektrozawory CO
W przeciwieństwie do napędu termicznego, elektrozawór CO, ma większą przepustowość oraz nie posiada bezwładności zadziałania, co powoduje, iż natychmiast całkowicie otwiera lub zamyka przepływ wody.
Elektrozawory, stosuje się do sterowania całymi obwodami grzejnymi, zamiast instalacji głowic na poszczególnych grzejnikach, np. kilka grzejników w jednym pomieszczeniu.
elektrozawory wody
Elektrozawory wody i gazu
Podobne w budowie i zasadzie działania do poprzednich. Pozwalają np. na uruchomienie zraszaczy,
w określonych warunkach, odcięcie dopływu wody/gazu w przypadku wykrycia zagrożenia, przez czujniki zalania lub wycieku gazu, automatyczne odcięcie tych mediów przy wyjściu z domu, itd.
elektrozaczepy i rygle elektromagnetyczne

zwory elektromagnetyczne
Elektrozaczepy, rygle, zwory elektromagnetyczne
Skuteczne zastępują lub są uzupełnieniem tradycyjnych zamków, umożliwiając otwieranie/blokowanie furtek, drzwi, bram, itp. Np. w czasie pobytu na wakacjach, mamy możliwość zdalnego odblokowania drzwi do domu osobie, która przychodzi podlać kwiatki, bez potrzeby pozostawiania jej kluczy. Przy wykorzystaniu czytników systemu kontroli dostępu, możemy całkowicie wyeliminować konieczność posiadania kluczy i zastąpić cały ich pęk jednym breloczkiem, umożliwiającym dostęp jego właścicielowi do określonych pomieszczeń, a jednocześnie tak zaprogramować system, aby np. w nocy, po otwarciu furtki za pomocą breloczka identyfikacyjnego, zapaliło się oświetlenie ścieżki do domu, a po otwarciu drzwi głównych, włączyło się oświetlenie przedsionka, itp.
siowniki elektryczne
Siłowniki elektryczne
Siłowniki elektryczne, pozwalają na automatyczne otwieranie i zamykanie okien (np. w czasie deszczu), drzwi, drzwiczek mebli (np. schowany telewizor), klap dymowych, itp.
pompy obiegu ciepłej wody, do fontann i basenów
Pompy
W systemie mamy możliwość sterowania różnego rodzaju pompami, jak, np.: pompy: obiegu ciepłej wody, basenów, fontann, nawadniaczy, itp. Mogą być one załączane ręcznie lub automatycznie, w zależności od ustawień czasowych lub innych zależności wprowadzonych przez użytkownika do systemu.
Powyżej przedstawiono najpopularniejsze rodzaje urządzeń wykonawczych, stosowanych w systemie.

Jednak do celów sterowania, można wykorzystać każde urządzenie, pod warunkiem, że jego działaniem będziemy mogli sterować za pomocą energii elektrycznej.